Miks on oma väikelapsele laulmine ja temaga muusika tegemine oluline

by | märts 27, 2020 | Blog

Esiteks, sest sinu hääl on sinu lapse kõrvus maailma kõige ilusam hääl! Just nimelt, kas sa (enda arvates) siis oskad laulda ja pead viisi või mitte, sellel pole mingit tähtsust. See, mis loeb on just sinu häälele unikaalne tämber, rütm ja dünaamika, mis muudab selle kõikidest teistest häältest erinevaks. Ja kuna sinu laps on sinu häälega tuttavaks saanud juba ligikaudu 20ndast rasedusnädalast alates, siis lihtsalt pole ühtegi teist häält, mis mõjuks turvalisemalt ja rahustavamalt kui sinu hääl! Seega, selleks, et oma lapsele laulda – ja see on miski, mida ma ikka ja jälle rõhutan – ei pea sa olema laulja!

Teiseks, sest me lisame lauldes oma häälde palju rohkem emotsionaalsust (ja armastust!), kui lihtsalt rääkides, mistõttu pole ime, et beebisid ja väikelapsi paelub just selline suhtlusvorm enim. Laulmine on eriti suurepärane suhtlusvahend ajal, mil laps ei mõista veel sõnade taga olevat tähendust või lapsel endal ei ole veel piisavalt sõnu enda väljendamiseks. Häälitsemine on beebi esmane eneseväljendusvorm ning just ema vastukaja aitab lapsel oma tundeid reguleerida.

Kolmandaks, sest laulmisel ja muusikalistel tegevustel on tohutu mõju sinu lapse (aju!) arengule! Kuna just esimesed eluaastad on kõige kriitilisem aeg, mil lapse ajus luuakse enim ühendusi, on ülioluline, et laps saaks piisaval positiivset ja mitmekülgset stimulatsiooni. Muusikalised tegevused, mis hõlmavad liigutamist (tantsimine, hüpitamine), rütmilisi tegevusi (näiteks pisikeste rütmipillide kaasamine), sõnalisi tegevusi (rohkem kordused laulus, silbid, lapse lalina peegeldamine) ja meloodiat (laulmine, kuulamine) aktiveerivad korraga mõlemat ajupoolkera tugevdades läbi selle ajupoolkerade vahelisi ühendusi. See omakorda soodustab lapse muusikalist, füüsilist, emotsionaalsed, kommunikatiivset ja sotsiaalset arengut. Jah, see kõik soodustab tõepoolest juba nii varakult lapse hilisemat kõnearengut ja ka näiteks matemaatilisi oskusi!

Neljandaks, sest muusika tegemine ja laulmine toetab lapse füüsilist arengut.  Näiteks muusikainstrumentide haaramine, nendega heli tekitamine, plaksutamine-patsutamine ja ka lihtsalt enda muusikataktsi õõtsutamine suurendavad kehatunnetust, koordinatsiooni ja tasakaalu.

Viiendaks, sest laulmine on imeline vahend muutuste ja üleminekutegevustega kaasneva pinge leevendaja. Näiteks mähkmete vahetamine, riidesse panek (ahh!!!), autosõit, hammastepesu, potil istumine… . Laula lapsele sellest, mida te parasjagu teete. Selleks ei pea olema laulukirjutaja – näiteks kasuta mõnda lihtsat lastelaulu meloodiat ning lisa sinna sõnad juurde.

Kuuendaks, sest laulmine ei mõju hästi ainuüksi sinu lapsele, vaid ka sinule endale. Muusika mõjutab meid alati. Ka ainuüksi (meile meeldivat) muusikat kuulates vallanduvad meie kehas endorfiinid ehk need imelised õnnehormoonid, mis annavad meile energiat, aitavad vähendada valu ning tekitada mõnutunnet. Uuringud näitavad, et ka oma lapsele laulmine mõjub emale rahustavalt ning stressi alandavalt.

Ja viimaks (mis aga tänase olukorra valguses sugugi mitte vähem oluline ole), laulmine on meie kehale ja tervisele hea, kuna see tugevdab meie immuunsüsteemi, suurendab kopsumahtu, tugevdab kõhulihaseid, parandab rühti jne jne.

Seega… laulge terviseks!